Wszystko zaczęło się w Listopadzie 2016 roku. Wtedy rozpoczął swoją działalność Klub Górski Wysoki Poziom przy Oddziale PTTK Wędrowiec w Zabrzu. Powoli kreśliliśmy swoje pierwsze ambitne plany i z zapałem zaczęliśmy je realizować. Patrzyliśmy na kluby górskie z całej Polski, które mają wspaniały dorobek ~ afiliując się przy Podkomisji Klubów górskich PTTK. Niestety na własnym podwórku nie doczekaliśmy się zrozumienia. Ostatecznie w wyniku różnych perturbacji rozwiązaliśmy klub uchwałą Nadzwyczajnego Walnego Zebrania członków.

Oficjalne rozwiązanie nie było końcem naszej działalności, którą kontynuowaliśmy dalej już, jako grupa nieformalna. Z biegiem czasu nasi klubowicze w większości zmienili swą przynależność do Oddziału PTTK i zaczęliśmy powoli starać się o odrodzenie naszego klubu. W wyniku naszych starań udało się nam powołać niejako od nowa nasz klub – przyjmując nazwę: „Klub Górski Wysoki Poziom Zabrze”. Przyjmując taką nazwę podkreślamy jednoznacznie, że jesteśmy kontynuatorami wcześniej przyjętych idei, które okazały się ponadczasowe i wiążą trwale naszych członków niezależnie od napotykanych przeciwności. Nowy bezpieczny port znaleźliśmy w Chorzowskim Oddziale PTTK. Zarząd tego oddziału zatwierdził powołanie naszego klubu w Październiku 2017 roku.

Zdecydowana większość z nas to Zabrzanie i właśnie w Zabrzu prowadzimy swoją działalność. Klub zrzesza ludzi gór, miłośników gór, turystów i kadrę programową PTTK. Wędrujemy po różnych pasmach górskich Polski i nie tylko, a także szkolimy kadrę.